Úvod do španělských sýrů

Úvod do španělských sýrů

Možná jste se se španělskými sýry setkali, a pokud ne, může být  pro Vás malý šok informace, že Španělsko je opravdový ráj pro milovníky sýrů. A to ráj velice komplexní a rozmanitý.

Španělské sýry můžeme dělit podle různých kritérií.

Dle typu mléka, ze kterého se sýry vyrábí, na Leche Cruda (výrobek z nepasterizovaného mléka) a Leche pasterizada (výrobek z mléka pasterizovaného).

Sýry můžeme dělit také podle zvířátek, které mléko dávají. Leche de Oveja, je sýr vyráběný z ovčího mléka, Leche de Cabra, je vyráběný z mléka kozího, a Leche de vaca z kravského. Poslední jmenovaný sýr je spíše vzácný, kravské mléko a výrobky z něj najdeme hlavně na severu Španělska. Jinak ve Španělsku převládají spíše výrobky z mléka kozího a a ovčího. Velice častá je i kombinace všech tří zvířátek, často pod názvem sýrů queso de mezcla (mix) nebo queso Ibérico.

Další dělení, které se v zásadě vztahuje i na všechno doposud uvedené, je dle stupně zrání sýra. Začněme od čerstvého sýru, který nezraje vůbec - queso fresco. Queso tierno, měkký sýr, zraje maximálně 30 dní. Queso semicurado, tj. sýr polozralý, zraje 30-90 dní. Tyto sýry jsou vhodné na zapékání. Následující sýry jsou spíš vhodné na strouhání. Queso curado, vyzrálý sýr, zraje 90-180 dní. U sýrů, které zrají 9 a více měsíců, se můžeme se setkat s názvy jako queso añejo, queso reserva nebo queso viejo (starý).

V příštím článku si řekneme něco bližšího o dalším členění španělských sýrů - podle geografických oblastí Španělska, tzv. denominací a chráněných oblastí, kterých je odhadem asi 40.

 

Queso tierno

Queso curado

 

 Queso anejo

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení